Mój stan
 
 
LiveZilla Live Help
Zalety
Zdrowa wentylacja
Dźwiękoszczelność nawiewnika

Co to jest dźwiękoszczelność nawiewników?

Dźwiękoszczelność nawiewników wyrażana jest za pomocą tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasu Rw, podawanego w decybelach (dB). Im jego wartość jest wyższa, tym mniej hałasu będzie docierać do obiektu.


Przykład: gdy natężenie dźwięku na zewnątrz budynku wynosi 55 dB a przegroda (ściana, okno z nawiewnikiem) ma        Rw = 30 dB, to wewnątrz pomieszczenia będziemy słyszeli dźwięk o natężeniu 25 dB (55 -30 = 25dB).


Dla celów doboru ważniejsze jest jednak tłumienie dla określonego rodzaju hałasu. Informują o tym tzw. wskaźniki korekcyjne oznaczone symbolami C oraz Ctr.


-C  informuje, o ile spada zdolność tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla ruchu lotniczego, szybko poruszających się pociągów czy tras szybkiego ruchu.
-Ctr dotyczy tłumienia hałasu, w którym dominują niskie tony, czyli np. ruchu ulicznego w mieście lub muzyki dyskotekowej.


Wskaźniki te mają wartość ujemną i są podawane łącznie z Rw np. Rw (C; Ctr) = 35 dB (-1; -5). Oznacza to, że nawiewnik będzie tłumić dźwięki określane przez wskaźnik C o 34 dB a dla Ctr o 30 dB.

Niektórzy producenci oznaczają też nawiewniki za pomocą symboli RA1 lub RA2,  jest to nic innego jak RA1=Rw + C oraz RA2=Rw + Ctr.

Co to oznacza w praktyce?


Na obrzeżach miasta wystarczy nam zazwyczaj nawiewnik o współczynniku tlumienia hałasu  Rw 30 - 32 dB.


Przy obwodnicy miasta, autostradzie, lotnisku, torach kolejowych współczynnik Rw  powinien być  wyższy (np. na poziomie 40 dB), ponieważ natężenie hałasu w takim przypadku jest nieporównywalnie większe. Dodatkowo wartość Rw  musimy skorygować o współczynnik  C (zazwyczaj -1; -2dB).


W centrum miasta najlepszy będzie nawiewnik o Rw wynoszącym co najmniej 35 dB . Dla tego rodzaju hałasu musimy uwzględnić Ctr (zazwyczaj -4 do -6dB).


Pamiętajmy, że na rzeczywistą -wynikową  "dzwiękoszczelność nawiewnika",  w konkretnym pomieszczeniu ma wpływ głównie  wartość Rw PRZEGRODY BUDOWLANEJ tzn. ściany,w której zamontowane jest okno z nawiewnikiem -nie sam nawiewnik.


Lepszym nawiewnikiem nie "poprawimy" akustyki ściany i okna!

 

FLOP SYSTEM sp. z o.o.

2015.08.01

 

*Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

 

Drukuj stronę    |    Poleć stronę
Prezentacja
Co zrobić żeby nawietrzaki ścienne nie wiały "zimnem" ?