Mój stan
 
 
LiveZilla Live Help
Zalety
Klimatyzacja i wentylacja, a zdrowie.

Człowiek w czasie swojego życia znaczną jego część spędza w pomieszczeniach. Dotyczy to zarówno mieszkań jak również pomieszczeń przeznaczonych do pracy. Jeszcze do niedawna w Polsce trudno było znaleźć klimatyzowane hale produkcyjne i magazynowe. W tej chwili w nowo budowanych obiektach zarówno produkcyjnych, magazynowych jak i biurowych oraz budynkach użyteczności publicznej instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne to standard. Oczywiście, instalacje takie w sposób znaczący wpływają na wydajność pracy; wydaje się, że głównie to kryterium decyduje o montażu systemów klimatyzacyjno-wentylacyjnych w takich obiektach. Należy jednak zauważyć, że równolegle pracodawcy dbają w ten sposób o stan zdrowia swoich pracowników.

 

Wpływ jakości powietrza na zdrowie ludzi i stan budynków

 

Jakość powietrza w sposób bezpośredni wpływa na zdrowie ludzi. W nieoczyszczanym, niewymienianym powietrzu mogą rozwijać się bakterie, wirusy i inne zarazki chorobotwórcze. A dodatkowo dym z papierosów, kurz, opary farb i innych środków chemicznych pogłębiają złą jakość powietrza. Wszystkie te zanieczyszczenia człowiek wprowadza do organizmu. Działają one bezpośrednio szkodliwie na organizm ludzki.

 

Ale to nie wszystko. W wilgotnych pomieszczeniach rozwijają się na ścianach grzyby i pleśń, które negatywnie wpływają na konstrukcję budynku, osłabiając ją.

 

Nie podjęcie walki o polepszenie jakości powietrza, powoduje dalszą degenerację budynku, co w efekcie pogłębia rozwój grzybów i pleśni, a tym samym zwiększa pośrednio negatywny ich wpływ na ludzkie zdrowie.

 

Co ciekawe skutki przebywania w takim środowisku człowiek może odczuć dopiero po kilku latach.

 

Ekonomia

 

Niestety stosowanie klimatyzacji i wentylacja nie pozostaje bez wpływu na koszt utrzymania budynków. Powstające straty energii na wentylację i klimatyzację podrażają te koszty.

 

Badania dowodzą jednak, iż oszczędności uzyskane w przypadku zaniechania wymiany powietrza, czyli rezygnacji z klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń skutkują pogorszeniem stanu zdrowia mieszkańców oraz stanu technicznego budynków, a tym samym w dłuższym okresie czasu powodują zwiększenie wydatków na zdrowie i remonty.

 

Źródło: www.info-klimatyzacja.pl 05/2007

Drukuj stronę    |    Poleć stronę
Prezentacja
Co zrobić żeby nawietrzaki ścienne nie wiały "zimnem" ?