Mój stan
 
 
LiveZilla Live Help
Zalety
W budynku jest wentylacja grawitacyjna, przy niektórych kierunkach wiatru, występuje coś w rodzaju

Z kratek wywiewnych powietrze wylatuje do pomieszczenia, zamiast odwrotnie, pomimo uchylonych okien w mieszkaniu. Jak można temu zapobiegać?

 

Przyczyną ciągu wstecznego może być (najczęściej) niewystarczający nawiew powietrza do mieszkania przez nieszczelności stolarki okiennej (w ostatnich latach "główny winowajca !"). Należy tu przy okazji zaakcentować, że polskie normy budowlane zakładają, że świeże powietrze dostaje się do mieszkania przez nieszczelności stolarki okiennej !

 

W sytuacji gdy okna są bardzo szczelne, nie ma nawiewu kompensacyjnego niezbędnego dla zapewnienia właściwej wentylacji. Taka sama ilość powietrza świeżego musi być dostarczona do mieszkania, co z niego usuwana! Skutkiem tego często powietrze "świeże" zasysane i dostarczane jest do mieszkania przez komin wentylacji grawitacyjnej z łazienki lub kuchni !!! - po to aby po przejściu prze korytarz dostać się do drugiej kratki grawitacyjnej w kuchni w pierwszym przypadku lub łazienki w drugim. Mówiąc obrazowo dostaje się przez kanał, którym powinno uchodzić. Ta sytuacja jest oczywiście NIEDOPUSZCZALNA (teoretycznie) - w praktyce jest zmorą budynków wielorodzinnych-wielokondygnacyjnych. Spowodowane jest niewystarczającym podciśnieniem w kanale wentylacyjnym. W tym przypadku siła "nacisku" powietrza "wpychanego" do komina wskutek zawirowań wiatru jest wyższa od siły ciągu grawitacyjnego. Można niewiele.

 

Pomocne może być jedynie zainstalowanie wentylatora wyciągowego (koniecznie promieniowego !) np. w kuchni lub jeszcze lepiej dwóch: w kuchni i w łazience POD WARUNKIEM: zapewnienia stałego nawiewu poprzez równoczesne zamontowanie w oknach listew wentylacyjnych (najlepiej ciśnieniowych z automatyczną kontrolą nawiewu) oraz, że tylko my użytkujemy te piony wentylacyjne, w których zamontujemy wentylatory (musimy mieć pewność, że nie są to zbiorcze kanały wentylacyjne). Pracom tym towarzyszyć powinno pocięcie skrzydeł drzwiowych (ok. 1 cm) pokoi oraz zamontowanie w drzwiach kuchni kompensacyjnej kratki drzwiowej lub też ich podcięcie. Drzwi wejściowe do mieszkania muszą być szczelne. Pomocne czasami jest także zamontowanie przez właściciela budynku specjalnych blaszanych czap u wylotu z komina ograniczających nawiew "niechcianego" powietrza.


Źródło: Administrator nr 4/2003

Drukuj stronę    |    Poleć stronę
Prezentacja
Co zrobić żeby nawietrzaki ścienne nie wiały "zimnem" ?