Co robić żeby okna się nie pociły ?

Jest tylko jedna przyczyna, dla której okna się „pocą”, jest nią stosunek ilości pary wodnej znajdującej się w powietrzu pomieszczenia, w którym jest zamontowane okno do temperatury powierzchni szyby ( lub ramy okna ) . Gdy jest on NIEWŁAŚCIWY para wodna MUSI zamienić się w wodę i wykropić się na tej powierzchni. O takiej sytuacji mówi się, że para wodna osiągnęła PUNKT ROSY.

PRZYCZYN TEGO STANU RZECZY MOŻE BYĆ BARDZO WIELE, ale na pewno nie ma znaczenia czy okno jest drewniane, plastykowe czy wykonane z innego materiału. Jeśli jest to okno NOWEGO typu, tzn. wyposażone w okucia, które zapewniają szczelność na całym jego obwodzie, tzw. okucia obwiedniowe , teraz powszechnie już stosowane, problem może wystąpić prawie zawsze, gdy dojdzie do sytuacji, o której nadmieniłem na wstępie.

Natomiast sprawa dyskomfortu związanego z tym, że w zimie z nawiewnika „wieje chłodem ” jest odmiennej natury i praktycznie jest problemem NIEROZWIĄZYWALNYM, gdyż przepisy w Polsce i w Europie, jeśli dopuszczają stosowanie nawiewników okiennych NIE NAKAZUJĄ PODGRZEWANIA POWIETRZA NAWIEWANEGO, bo nie można tego w ekonomiczny sposób zrealizować

W strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska paradoksalnie sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych „najprostsze” listwy wentylacyjne -nawiewniki BEZ ŻADNEJ AUTOMATYKI, użytkownik wówczas wg. subiektywnego odczucia dyskomfortu może je przymykać lub otwierać.

Najlepszym rodzajem nawiewników pod kątem ochrony przed przechłodzeniem w tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej są takie, które z jednej strony samoczynnie przymkną się gdy na dworze będzie zbyt mocny wiatr albo będzie bardzo zimno, z drugiej zaś da się je przymknąć, tak, żeby nie „wiało z nich chłodem ” (wg. uznania użytkownika).Takimi są nawiewniki ciśnieniowe.

Pamiętać należy, że w Polsce coraz częściej stawia się budynki wielorodzinne z tzw. wentylacją MECHANICZNĄ ( i bardzo dobrze !), gdzie wentylator generuje ciąg powietrza w pionie wentylacyjnym (w efekcie także na kratce w kuchni i łazience). Takie rozwiązanie zapewnia zawsze, niezależnie od wiatru i temperatury na zewnątrz STAŁY, niezależny od pogody i określony przepisami prawa NAWIEW POWIETRZA ZEWNĘTRZNEGO, jak wiemy niestety NIEOGRZANEGO.

W wentylacji grawitacyjnej ciąg zależy od różnicy temperatury pomiędzy wnętrzem i otoczeniem budynku oraz wysokości komina wentylacyjnego.

Na pewno NIE WOLNO przymykać nawiewników do stopnia, który spowoduje ZBYT MAŁĄ WYMIANĘ POWIETRZA W MIESZKANIU i doprowadzi do podniesienia poziomu WILGOTNOŚCI względnej powietrza takiego, że szyby zaparują. Pamiętajmy : punkt rosy jest „ZMIENNY” !

Co zrobić jeszcze aby ograniczyć negatywny efekt działania wentylacji z wykorzystaniem nawiewników okiennych ?

1.Starać się na etapie projektowym aby pod oknem, w którym będzie zainstalowany nawiewnik znajdował się kaloryfer.

2. Stosować firany, które złagodzą odczucie dyskomfortu wywołanego nagłym opadaniem strugi zimnego powietrza z nawiewnika ku dołowi (największa „bolączka” nawiewników !)

3. Uczynić „wszystko” aby powietrze po przedostaniu się przez nawiewnik pozostawało jak najdłużej w okolicach sufitu, gdyż tam jest dużo cieplej (2-4 °C cieplej niż przy podłodze) i zdążyło się ogrzać od powietrza, które już w pomieszczeniu jest.

Pamiętajmy jednak, że ważniejszym od komfortu jest nasze BEZPIECZEŃSTWO i zdrowie, które pomimo tak wielu wad nawiewniki w oknach zapewniają. Brak właściwej wentylacji w mieszkaniu może stanowić śmiertelne zagrożenie.

I jeszcze jedna uwaga na koniec, pamiętajmy o tym, że powietrze jest dla nas tym czym dla ryb WODA !

Niestety ryby „mają lepiej” – w wodzie wszystkie brudy widać, brudnego i zanieczyszczonego powietrza, którym oddychamy…na naszą zgubę nie widać!

Janusz KOPECKI

FLOP SYSTEM sp. z o.o.

Wrocław , 2015.07.18

 

*Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.