Dźwiękoszczelność nawiewnika

Co to jest dźwiękoszczelność nawiewników?

Dźwiękoszczelność nawiewników wyrażana jest za pomocą tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasu Rw, podawanego w decybelach (dB). Im jego wartość jest wyższa, tym mniej hałasu będzie docierać do obiektu.

Przykład: gdy natężenie dźwięku na zewnątrz budynku wynosi 55 dB a przegroda (ściana, okno z nawiewnikiem) ma Rw = 30 dB, to wewnątrz pomieszczenia będziemy słyszeli dźwięk o natężeniu 25 dB (55 -30 = 25dB).

Dla celów doboru ważniejsze jest jednak tłumienie dla określonego rodzaju hałasu. Informują o tym tzw. wskaźniki korekcyjne oznaczone symbolami C oraz Ctr.

      • C informuje, o ile spada zdolność tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla ruchu lotniczego, szybko poruszających się pociągów czy tras szybkiego ruchu.
      • Ctr dotyczy tłumienia hałasu, w którym dominują niskie tony, czyli np. ruchu ulicznego w mieście lub muzyki dyskotekowej.

Wskaźniki te mają wartość ujemną i są podawane łącznie z Rw np. Rw (C; Ctr) = 35 dB (-1; -5). Oznacza to, że nawiewnik będzie tłumić dźwięki określane przez wskaźnik C o 34 dB a dla Ctr o 30 dB.

Niektórzy producenci oznaczają też nawiewniki za pomocą symboli RA1 lub RA2, jest to nic innego jak RA1=Rw + C oraz RA2=Rw + Ctr.

Co to oznacza w praktyce?

Na obrzeżach miasta wystarczy nam zazwyczaj nawiewnik o współczynniku tlumienia hałasu Rw 30 – 32 dB.

Przy obwodnicy miasta, autostradzie, lotnisku, torach kolejowych współczynnik Rw powinien być wyższy (np. na poziomie 40 dB), ponieważ natężenie hałasu w takim przypadku jest nieporównywalnie większe. Dodatkowo wartość Rw musimy skorygować o współczynnik C (zazwyczaj -1; -2dB).

W centrum miasta najlepszy będzie nawiewnik o Rw wynoszącym co najmniej 35 dB . Dla tego rodzaju hałasu musimy uwzględnić Ctr (zazwyczaj -4 do -6dB).

Pamiętajmy, że na rzeczywistą -wynikową „dzwiękoszczelność nawiewnika”, w konkretnym pomieszczeniu ma wpływ głównie wartość Rw PRZEGRODY BUDOWLANEJ tzn. ściany,w której zamontowane jest okno z nawiewnikiem -nie sam nawiewnik.

Lepszym nawiewnikiem nie „poprawimy” akustyki ściany i okna!

FLOP SYSTEM sp. z o.o.

2015.08.01

 

*Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.