Czytaj dalej „Kwestinowanie metody pomiarów izolacyjności akustycznej nawietrzaków ściennych”
Jaki system wentylacji sprawdzi się dla alergików?
Alergia jest bardzo częstą przypadłością w obecnych czasach. Jest ona spowodowana wieloma czynnikami. Przebywanie przez długi czas w pomieszczeniu, w którym nie zachodzi wymiana powietrza, może nasilać objawy alergii, szczególnie u osób uczulonych na roztocza. Współcześnie produkowane okna są idealnie szczelne, przez co para wodna i zanieczyszczenia nie mają jak opuścić mieszkania. Z kolei otwarcie okna może spowodować wniknięcie nowych alergenów. Czytaj dalej „Jaki system wentylacji sprawdzi się dla alergików?”
Czym jest wentylacja nawiewno-wywiewna?
Wentylacja jako instalacja sanitarna umożliwia cyrkulację powietrza między wnętrzem budynku a tym, co znajduje się na zewnątrz. Jest to niezwykle ważne zadanie, ponieważ prawidłowa wentylacja nie tylko sprawia, że powietrze w domu jest świeższe, przyjemniejsze i zdrowsze, ale odpowiada również za regulację poziomu wilgotności w pomieszczeniach i zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni. Źle przygotowaną wentylację można rozpoznać, chociażby po tym, że na szybach skrapla się para wodna, a na ścianach pojawiają się brzydkie wykwity. Wpływa to zarówno na estetykę wnętrz, jak i na złe samopoczucie domowników, wywołując m.in. rozdrażnienie czy ból głowy. Aby wentylacja działała efektywnie – zwłaszcza w budynkach o dużej powierzchni – coraz częściej wybierane są systemy nawiewno-wywiewne z możliwością rekuperacji ciepła. Na czym polega ich działanie i jakie wiążą się z tym zalety? Czytaj dalej „Czym jest wentylacja nawiewno-wywiewna?”
Jak zaprojektować rekuperację w budynku wielorodzinnym?
Rekuperacja jest procesem, dzięki któremu możemy odzyskać energię z zanieczyszczonego powietrza. Do tego celu używa się specjalnego urządzenia – rekuperatora. Tego rodzaju systemy nie są u nas jeszcze dobrze poznane, ich wykorzystanie można zauważyć u naszych zachodnich sąsiadów. Rekuperacja pozwala nie tylko na oszczędzenie dużej ilości energii, ale również na poprawę samopoczucia i komfortu życia mieszkańców. Czytaj dalej „Jak zaprojektować rekuperację w budynku wielorodzinnym?”
Dlaczego stosować nawietrzniki ścienne, a nie nawiewniki okienne?
Nawiewniki są elementem, dzięki któremu możemy cieszyć się świeżym powietrzem w domu. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo rodzajów nawiewników, dostosowanych do różnego rodzaju budynków i potrzeb. Najbardziej popularne są nawietrzniki okienne i ścienne. Ich wykorzystanie pozwala na zwiększony przepływ powietrza w mieszkaniu. Te dwa rodzaje nawietrzników różnią się wieloma rzeczami, w tym miejscem montażu i zalecanym zastosowaniem. Czytaj dalej „Dlaczego stosować nawietrzniki ścienne, a nie nawiewniki okienne?”
Co wyróżnia nawietrzniki ścienne hybrydowe?
Nawietrzniki zwane również nawietrzakami stanowią element wentylacji, dzięki któremu możliwy jest swobodny przepływ powietrza. Hybrydowe nawietrzniki ścienne montuje się na ścianie. Jednym z rodzajów tych elementów wentylacji są nawietrzniki hybrydowe. Stanowią połączenie elementów wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu ten rodzaj wentylacji sprawdza się dobrze w każdych warunkach. Czytaj dalej „Co wyróżnia nawietrzniki ścienne hybrydowe?”
SPIDERvent a system tradycyjnej rekuperacji?
Promujemy system rozprowadzenia powietrza SPIDERvent® opracowany w Szwajcarii, który doskonale współpracuje z rekuperatorami firmy FLOP SYSTEM. Jednocześnie gorąco zachęcamy do stosowania go z uwagi na bardzo łatwy i szybki montaż oraz zalety akustyczne systemu, a także niewielkie rozmiary składników skonstruowanych z myślą o umieszczaniu ich w części nośnej stropów.
Pragniemy podkreślić, że to co wyróżnia SPIDERvent to fakt, że wszystkie elementy składowe systemu (skrzynki wentylacyjne, kratki,itp) posiadają laboratoryjnie zbadane opory hydrauliczne, dzięki czemu na etapie projektowania daje się bardzo dokładnie obliczyć rzeczywisty spadek ciśnienia całego systemu po jego wykonaniu, a w ślad za tym dokładnie przewidzieć rzeczywiste koszty zużycia energii przez rekuperator oraz poziom hałasu generowany przez rekuperator.
Elementy systemu układane są równocześnie z montażem stropu i zalewane masą betonową, co zdecydowanie skraca czas realizacji całej inwestycji, ale przede wszystkim zagwarantuje trwałą szczelność układu rekuperacji, która jest podstawowym parametrem wymaganym dla uzyskania efektów energetycznych w postaci oczekiwanych oszczędności energetycznych budynku.
Po kilkugodzinnym przeszkoleniu przez naszą firmę, montaż taki wykonać może ekipa budowlana wykonująca strop!
PODCZAS ETAPU WERYFIKACJI (po 2-3 latach) NIE BĘDZIE RYZYKA, ŻE UKŁAD WENTYLACJI ROZSZCZELNI SIĘ I NIE BĘDZIE MOŻLIWE POTWIERDZENIE WYMAGANEGO POZIOMU ENERGOOSZCZĘDNOŚCI INWESTYCJI I TRZEBA BĘDZIE ZWRÓCIĆ OTRZYMANE DOFINANSOWANIE NA CELE NISKOENERGETYCZNEGO BUDOWNICTWA.
W przypadku tradycyjnych technologii, gdzie blaszane kanały łączone są z innymi elementami takimi jak: kolanka, mufy, złączki, trójniki, skrzynki rozprężne, kolanka itp. za pomocą skręcania lub „na wcisk”, z wykorzystaniem dodatkowych uszczelek i taśm klejących, połączenia takie po pewnym czasie mogą się rozszczelnić wskutek zmiennych temperatur latem i zimą, wilgotności, wibracji bądź brudnych, metalowych powierzchni oklejanych taśmą.
WAŻNE FAKTY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ
- Każdy element systemu SPIDERvent (skrzynki, kolektory, kratki, itp.) posiada zweryfikowane laboratoryjnie parametry techniczne, w tym przepływy powietrza i parametry akustyczne.
- W oparciu o zweryfikowane dane można z bardzo dużym prawdopodobieństwem obliczyć charakterystykę energetyczną całego systemu wentylacyjnego, a inwestor wiedzieć może jakiego się spodziewać zużycia energii w przyszłości przez KOMPLETNĄ INSTALACJĘ WENTYLACYJNĄ, NIE TYLKO przez sam rekuperator.
- Jaki jest koszt wykonania obniżonego sufitu (materiały + montaż), w którego przestrzeni lokowane są najczęściej kanały wentylacyjne, skrzynki, anemostaty i kratki?
- Czy ulokowany pod sufitem system będzie na pewno wystarczający cichy?
- Jaki jest koszt montażu systemu?
Odp. Przy montażu systemu SPIDERvent na deskowaniu (monolit), na pytach betonowych systemu filigran ( skrzynki i kolanka mogą być zalane już w zakładzie prefabrykacji pozostaje tylko połączyć je wzajemnie na klik !) , w płycie fundamentowej, gdzie rury wentylacyjne i kształtki zalewane są betonem lub ukryte w ścianach, koszt montażu jest o 30..50% niższy od tradycyjnego na rurach spiro.
Przykładowy montaż w stropie monolitycznym nad parterem domu 120 m2 – to 3-4 godziny pracy dwóch osób.
- Jakie założono ciśnienie powietrza w układzie kanałowym tzw. spręż?
Im jest on wyższy, tym większe jest zużycie energii przez wentylatory rekuperatora i wyższa hałaśliwość całego systemu. W systemie SPIDERvent to przeciętnie 120-130 Pa przy strumieniu 250m3/h
- Czy użyte materiały ograniczają ryzyko kondensacji pary wodnej na powierzchniach kanałów oraz skrzynek wentylacyjnych?
Pamiętać należy, że metalowe skrzynki wykonane z cienkiej blachy słabo tłumią dźwięk i same często generują hałas wskutek wibracji i dużo łatwiej niż wykonane z tworzywa sztucznego wychładzają się, powodując skraplanie się pary wodnej na swych zewnętrznych powierzchniach, co w przyszłości może skutkować nasiąkaniem wodą płyt gipsowych sufitu podwieszanego, z drugiej zaś strony wykraplająca się para wodna wewnątrz rur i skrzynek po zmieszaniu z kurzem stanie się doskonałą „pożywką” dla bakterii i roztoczy a wentylacja stanie się przyczyną chorób np. alergii oraz źródłem brzydkiego zapachu w całym domu zamiast sprzyjać zdrowiu i komfortowi. Dodatkowo, skondensowana para wodna na zewnętrznych powierzchniach słabo zaizolowanych metalowych kanałów i rozdzielaczy powietrza obniży zdecydowanie ich poziom izolacyjności termicznej. Mokra wełna mineralna traci wszystkie właściwości ochrony termicznej i staje się miejscem rozwoju mikroorganizmów.
Nawietrzaki serii KAMELEON- Czystość powietrza nawiewanego
Regulator nawiewu nawietrzaka odchyla się w taki sposób, że powietrze nawiewane jest równocześnie w trzech kierunkach. Zalecamy montaż co najmniej 15 cm od ściany – jeśli nie da się tego osiągnąć, można obrócić regulator nawiewu o 90 lub 180 stopni – tak, żeby powietrze było nawiewane odpowiednio do preferencji użytkownika. Tym m.in. wyróżnia się nawietrzak KAMELEON od innych konstrukcji popularnych na rynku.
UWAGA: Konstrukcja regulatora jest wyjątkowa pod względem kształtu strugi powietrza nawiewanego z niedużą prędkością, dzięki temu, że powietrze dostarczane jest strugą w kształcie „skrzydeł motyla”. Struga ta jest szeroka, płaska, dzięki czemu szybko ogrzewa się od powietrza wewnętrznego, stąd dostarczane z zewnątrz powietrze, o ile jest brudne, nie uderza dynamicznie w powierzchnię ściany w okolicy regulatora nawiewu i nie powoduje „wbijania się” w nią cząstek kurzu, tak typowego np. dla anemostatów nawiewnych, w systemach wentylacji mechanicznej, usytuowanych w suficie.
Regulator nawiewu ma ponadto ( w przeciwieństwie do innych produktów na rynku w Polsce) zbadaną laboratoryjnie strugę powietrza, przedstawianą w naszych materiałach. To właśnie ta cecha, oprócz wysokiej estetyki, stanowi o wyjątkowości tej konstrukcji i pozwala projektantowi określić, z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, poziom komfortu jakiego może oczekiwać użytkownik.
Pamiętać należy także, że nawietrzaki serii KAMELEON można opcjonalnie wyposażyć w zmywalny filtr powietrza – oczyszczania zgrubnego lub w wersji antysmogowej, antyalergicznej, wymienny filtr elektrostatyczny SuperFLOW , o bardzo wysokiej w klasie F7 i wyjątkowym okresie skuteczności sięgającym nawet trzech lat.