Czy instalacja wentylacyjna domu wpływa na nasze zdrowie?

Wentylacja w mieszkaniach ma za zadanie zapewnienie zdrowej wymiany powietrza .Jaki jest bezpośredni efekt działania wentylacji? Czy mógłby Pan wyjaśnić pojęcie „Zdrowej Wentylacji”?

Odp.Zaprojektowanie, a następnie zamontowanie w budynku takich urządzeń, które doprowadzą z zewnątrz do jego pomieszczeń odpowiednią ilość powietrza świeżego, we właściwy sposób je oczyszczą i ogrzeją (czasami schłodzą), a następnie usuną zużyte powietrze z budynku na zewnątrz. Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest, aby układ wentylacyjny, rozumiany, jako zespół urządzeń zabudowanych w przestrzeni budynku, zapewniał użytkownikowi ZDROWY MIKROKLIMAT w całym okresie użytkowania budynku. Zdrowie użytkownika, szczególnie małych dzieci ma być CHRONIONE dzięki prawidłowo zaprojektowanemu i wykonanemu systemowi wentylacyjnemu.

W jaki sposób wentylacja firmy Flop System zapewnia domowi energooszczędność?

Odp.Projektujemy instalacje i stosujemy urządzenia najnowocześniejsze w danym czasie na rynku, tzn. takie, które wykorzystują pro-ekologiczne technologie np. odzysk ciepła w rekuperatorach; posiadają energooszczędne silniki elektryczne oraz „zaprogramowane” są w tak, że pracują intensywniej wtedy, kiedy potrzebujemy powietrza świeżego więcej, a z mniejszą intensywnością, gdy nas np. nie ma w domu. Nie wentylujemy niepotrzebnie „pustych pomieszczeń”.
Nasz system to tzw. wentylacja na żądanie, gdzie hołduje się zasadzie:
„wentyluj, kiedy trzeba i ile trzeba, a zapewnisz sobie i swoim najbliższym zdrowie i zaoszczędzisz pieniądze”

W którym momencie powinniśmy pomyśleć o instalacji urządzeń wentylacyjnych?

Odp.Jeśli budujemy nowy dom lub go gruntowne modernizujemy, to przy pierwszych rozmowach z architektem. Chcąc ukryć całkowicie rury wentylacyjne w stropach i ścianach, na co pozwala np. system SPIDERvent® – powinniśmy praktycznie od tego zacząć!
Niewidoczna, niesłyszalna, dająca się łatwo czyścić instalacja wentylacyjna to klucz do zdrowia i komfortu życia w naszym domu.
Od nas zależy czy stworzymy sobie 'zdrowy dom” czy tylko ładny i ciepły!

Czy w każdym pomieszczeniu powinniśmy stosować wentylację?

Odp. Tak, ze względów higienicznych oraz technicznych np. żeby nie dochodziło do nagromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach, należy „nawiać” świeże powietrze i usunąć zużyte z poszczególnych pomieszczeń danego budynku.
W domach mieszkalnych, najczęściej nawiewamy świeże do pokoi, natomiast usuwamy je z kuchni, łazienek, toalet, garderób i innych pomieszczeń nazywanych „brudnymi”.

Mój mąż lubi majsterkować, czy mógłby sam zainstalować urządzenie czy wymaga to odpowiednich kwalifikacji?

Odp. To zależy od rodzaju urządzenia. Prosty wentylator łazienkowy lub rekuperator „ścienny” ( montowany w ścianie zewnętrznej pokoju) tak. Jeśli zaś chodzi o system kanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła – należałoby skorzystać z dobrego instalatora.

Czy zimą również możemy wykorzystywać Państwa systemy wentylacyjne?

Odp. Przede wszystkim zimą! Z praktycznego punktu widzenia PROBLEM wentylacji, tzn. fakt, że zaczynamy odczuwać skutki jej braku lub niewłaściwego działania, to głównie czas późnej jesieni i zimy. Wtedy, gdy zaczynamy „chronić ” się przed chłodem, pierwsze, co robimy to… zamykamy okna i wszystkie otwory, przez które „wieje zimnem”. TO TYPOWE ZACHOWANIE LUDZI NA CAŁYM ŚWIECIE. Polacy niczym tu nie wyróżniają się, „chcielibyśmy mieć wentylację, ale nie chcemy płacić za dogrzewanie powietrza, które MUSI zostać dostarczone do mieszkania. Kompromisem są oczywiście systemy wentylacji z rekuperacją ciepła – przy zastosowaniu, których, prawie, że nie ponosimy kosztów dodatkowego ogrzewania wynikającego z wentylacji. Jeśli do tego dodamy „inteligentny system wentylacji na żądanie” uzyskamy dodatkowe oszczędności energetyczne rzędu 20-30%., Do czego szczególnie zachęcamy.

Janusz Kopecki
Flop System sp. z o.o.

*Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.