Ogrzewanie ciepłym powietrzem – Flop System

Wysokie koszty ogrzewania zmuszają projektantów i inwestorów do poszukiwania rozwiązań, dzięki którym urządzenia grzewcze i ich eksploatacja będą stanowić niewielki procent wydatków związanych z kosztami budowy obiektu i jego użytkowania. Często optymalnym rozwiązaniem są nagrzewnice powietrza – tzw. dmuchawy. Prosty i efektywny system ogrzewania ciepłym powietrzem zapewnia szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury w halach produkcyjnych, magazynach, warsztatach i obiektach szklarniowych.

Najczęściej spotykany podział nagrzewnic ze względu na rodzaj paliwa to: elektryczne, olejowe i gazowe.

Przykładem prostych w zastosowaniu urządzeń są przenośne nagrzewnice gazowe Farmer G, w których spalanie gazu kontrolowane jest za pomocą wyłącznika termostatycznego oraz elektromagnetycznego zaworu odcinającego a urządzenie współpracuje z termostatem zewnętrznym.

Przykładem nagrzewnic olejowych są Farmery K, które działają na zasadzie bezpośredniego spalania i wyposażone są w podciśnieniowy system paliwowy oraz czujnik zaniku płomienia. Istnieją również nagrzewnice olejowo-gazowe. Wyboru paliwa dokonuje klient montując odpowiedni do jego rodzaju palnik.

Inna klasyfikacja uwzględnia sposób odprowadzenia spalin i dzieli produkty na dwie grupy. Jednostki bez odprowadzenie spalin mogą być stosowane tylko w otwartych lub półotwartych przestrzeniach (Farmer K), zaś nagrzewnice z odprowadzeniem spalin znajdują zastosowanie we wszystkich obiektach. Często mają możliwość kanałowego rozprowadzenia ciepła do pomieszczeń (Budus). Ponadto wyposażenie urządzenia w wymiennik ciepła umożliwia odzysk ciepła ze spalin, które nie mieszają się z powietrzem nawiewanym i odprowadzane są na zewnątrz. Istnieją również jednostki wiszące, które znajdują szerokie zastosowanie w ogrodnictwie – nadmuch ciepłego powietrza górą co nie wpływa negatywnie na rośliny (Farmer PW).

Wentylatorowe nagrzewnice elektryczne TERMO przydatne są zarówno w okresowych pracach budowlanych jak i do ogrzewania obiektów gospodarczych, warsztatów, magazynów, sklepów, biur itp. w sposób ciągły. Nagrzewnica TERMO może być stosowana do osuszania nowobudowanych pomieszczeń. Jest prosta i wygodna w obsłudze, można ją zawiesić na ścianie lub ustawić na podłodze. Obudowa urządzenia wykonana jest z blachy stalowej zabezpieczonej antykorozyjnie, pokrytej lakierem epoksydowym. Posiada nie przegrzewające się, szczelne grzałki rurkowe. Ponadto urządzenie wyposażone jest w termiczny wyłącznik zabezpieczający, który rozłącza elementy grzejne w przypadku nadmiernego przegrzania się urządzenia np. wskutek przypadkowego przykrycia nagrzewnicy. Urządzenie wykonano wg standardów CENELEC, szczelność obudowy IPX4 oznacza, że nagrzewnica może pracować w pomieszczeniach suchych, wilgotnych i mokrych. Szczególną zaletą nagrzewnicy TERMO jest zastosowanie włącznika czasowego, dzięki któremu możemy zaprogramować godzinę włączenia się nagrzewnicy.

Dzięki temu przychodząc do pracy na godz. 8.00 nagrzewnica może już działać np. od godz. 6.00. Efekt – czeka na nas miłe i ciepłe środowisko pracy. Ponadto nagrzewnice te wyposażone są w opcje „czuwanie” przeciwzamrożeniowe. Funkcja ta zapewnia (przy odpowiednim ustawieniu nagrzewnicy) samoczynne włączenie się urządzenia i utrzymanie temperatury w pomieszczeniu na poziomie między 40C a 50C – co jest szczególnie przydatne w porze nocnej w kwiaciarniach , magazynach z napojami , w pomieszczeniach technicznych ,w których nie przebywają na stałe ludzie a zainstalowane tam urządzenia wymagają zabezpieczenia ich na wypadek mrozów (np. instalacje wodne , kanalizacyjne itp.)

Nagrzewnice powietrza są prostym i tanim rozwiązaniem problemu ogrzewania wszelakiego rodzaju pomieszczeń. Charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną i niezawodnością.

 

Źródło: Flop System