Jaki system wentylacji sprawdzi się dla alergików?

Alergia jest bardzo częstą przypadłością w obecnych czasach. Jest ona spowodowana wieloma czynnikami. Przebywanie przez długi czas w pomieszczeniu, w którym nie zachodzi wymiana powietrza, może nasilać objawy alergii, szczególnie u osób uczulonych na roztocza. Współcześnie produkowane okna są idealnie szczelne, przez co para wodna i zanieczyszczenia nie mają jak opuścić mieszkania. Z kolei otwarcie okna może spowodować wniknięcie nowych alergenów.

Rekuperacja to technologia dla alergików

Rozwiązaniem tego problemu jest rekuperacja. Polega ona na odzyskiwaniu energii w celu dalszego jej wykorzystania. W mieszkaniach służy do zmniejszenia zużycia energii, filtrowania powietrza, a także do stabilizowania temperatury w pomieszczeniach. W wyniku działania rekuperacji w mieszkaniu obecne jest przez cały czas świeże powietrze. Skład powietrza jest niezmienny bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Nie zmienia go także obecność ludzi w pomieszczeniu.

Technologia ta działa prawidłowo przy otwartych oknach i jest automatyczna, bez konieczności ingerowania w jej pracę przez użytkownika. Aby wentylacja działała poprawnie, musi być włączona przez cały czas, nawet jeśli mieszkańców nie ma w domu. 

Dlaczego rekuperacja jest dobra dla alergików?

Filtry usuwają z pomieszczenia alergeny i zanieczyszczenia. Pomaga to zmniejszyć objawy alergii a tym samym podnieść komfort życia alergika. Aby rekuperacja działała poprawnie, filtry należy systematycznie wymieniać. W ten sposób można mieć pewność, że powietrze filtrowane jest w taki sposób, w jaki zapewnia producent. Osoby uczulone na pyłki powinny wybrać filtry najwyższej jakości.

Powietrze w mieszkaniu dzięki wentylacji, pozbawione jest wilgoci. Rekuperacja pozwala również uniknąć nadmiernego przesuszenia powietrza. Jest to ważne, ponieważ zbyt suche wysusza śluzówkę nosa, natomiast zbyt wilgotne sprzyja powstawaniu grzybów na ścianach. Z punktu widzenia alergika, odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest niezwykle ważna,  ponieważ roztocza nie są w stanie żyć w wilgotności poniżej 45%.