Czym jest wentylacja nawiewno-wywiewna?

Wentylacja jako instalacja sanitarna umożliwia cyrkulację powietrza między wnętrzem budynku a tym, co znajduje się na zewnątrz. Jest to niezwykle ważne zadanie, ponieważ prawidłowa wentylacja nie tylko sprawia, że powietrze w domu jest świeższe, przyjemniejsze i zdrowsze, ale odpowiada również za regulację poziomu wilgotności w pomieszczeniach i zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni. Źle przygotowaną wentylację można rozpoznać, chociażby po tym, że na szybach skrapla się para wodna, a na ścianach pojawiają się brzydkie wykwity. Wpływa to zarówno na estetykę wnętrz, jak i na złe samopoczucie domowników, wywołując m.in. rozdrażnienie czy ból głowy. Aby wentylacja działała efektywnie – zwłaszcza w budynkach o dużej powierzchni – coraz częściej wybierane są systemy nawiewno-wywiewne z możliwością rekuperacji ciepła. Na czym polega ich działanie i jakie wiążą się z tym zalety?

Na czym polega działanie wentylacji nawiewno-wywiewnej?

Działanie wentylacji nawiewno-wywiewnej opiera się na dwóch funkcjach: na usuwaniu powietrza poza budynek oraz aktywnym dostarczaniu świeżego do wnętrza domu. Część nawiewna wykorzystuje wentylatory, które wciągają powietrze z zewnątrz – ważne jest to, aby najpierw napływało ono do mniej zanieczyszczonych miejsc (np. sypialni), a później do pomieszczeń, gdzie wydziela się dużo oparów i wilgoci (głównie kuchni i łazienki). Druga część systemu wentylacji opiera się na działaniu wentylatorów wywiewnych, które mają za zadanie usuwać zużyte powietrze z pomieszczenia w sposób mechaniczny. Kluczowym elementem całego systemu jest centrala wentylacyjna (rekuperator). Pozwala on nie tylko na utrzymanie pełnej kontroli nad wymianą gazów, ale ogranicza również straty ciepła. Powietrze z wnętrza pomieszczeń, które trafia do rekuperatora, jest używane do wstępnego ogrzewania świeżego strumienia – dzięki temu można odzyskać nawet do 80% ciepła.

Dlaczego warto wybrać wentylację nawiewno-wywiewną?

Systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej świetnie spisują się zarówno w prywatnych domach, jak i zakładach pracy czy budynkach użyteczności publicznej. Są często montowane w obiektach charakteryzujących się dużą powierzchnią jak np. hale sportowe, kina, teatry, sklepy czy lokale gastronomiczne. Warto podkreślić, że wentylacja nawiewno-wywiewna działa niezależnie od warunków pogodowych. Istotne jest także to, że kontrola powietrza pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania domu, ponieważ znaczna jej część może zostać powtórnie wykorzystana. Ponadto w centrali wentylacyjnej można nie tylko ogrzać powietrze z zewnątrz, ale i je przefiltrować, blokując napływ drobin pyłu, kurzu, smogu oraz innych szkodliwych zanieczyszczeń. Montaż wentylacji nawiewno-wywiewnej odpowiada zatem za zwiększenie komfortu życia w danym miejscu, a oddychanie świeżym, czystym powietrzem pomaga dbać o nasze zdrowie.