Dlaczego stosować nawietrzniki ścienne, a nie nawiewniki okienne?

Nawiewniki są elementem, dzięki któremu możemy cieszyć się świeżym powietrzem w domu. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo rodzajów nawiewników, dostosowanych do różnego rodzaju budynków i potrzeb. Najbardziej popularne są nawietrzniki okienne i ścienne. Ich wykorzystanie pozwala na zwiększony przepływ powietrza w mieszkaniu. Te dwa rodzaje nawietrzników różnią się wieloma rzeczami, w tym miejscem montażu i zalecanym zastosowaniem.

Dlaczego nawiewniki ścienne są lepszym wyborem niż nawiewniki okienne?

Nawiewniki ścienne są świetnym wyborem ze względu na swój klasyczny design i skuteczność działania. Raz zamontowane służą przez lata. Ich czyszczenie nie wymaga dużo pracy. Obecnie wiele z osób posiada w domach czy mieszkaniach duże okna, bez grzejnika umieszczonego poniżej nich. Z tego powodu montaż nawiewnika okiennego nie zda egzaminu, gdyż powietrze wpadające przez niego nie będzie miało możliwości się ogrzać. Skutkiem tego będzie obniżenie się temperatury w pomieszczeniach, i prawdopodobnie wyższe rachunki za ogrzewanie. Aby tego uniknąć, warto zamontować nawiewniki ścienne. Ich wykorzystanie pozwoli na wentylację pomieszczeń, bez wychładzania ich, nawet jeżeli w pobliżu nie znajduje się kaloryfer.

Kolejną przewagą nawiewników ściennych nad okiennymi jest izolacja termiczna i akustyczna. Nawiewniki ścienne cechują się wysoką izolacją od hałasu, z tego tytułu sprawdzą się idealnie w budynkach obok ruchliwych ulic, szkół czy placów zabaw. Montaż nawiewników okiennych wiąże się z większym przenikaniem hałasu z zewnątrz. Zmniejsza się także izolacja termiczna, ponieważ przez nawietrznik okienny o wiele łatwiej ucieka ciepło niż przez nawietrznik ścienny.

Dużym minusem nawietrzników okiennych jest brak możliwości filtrowania powietrza. Filtrowanie powietrza jest szczególnie ważne dla osób mieszkających w dużych miastach i alergików. W takiej sytuacji konieczna jest inwestycja w oczyszczacz powietrza, co znacząco zwiększa koszty. Nawiewniki okienne są tańsze i łatwiejsze w montażu niż nawiewniki ścienne, jednak pod względem użytkowania posiadają wiele wad. Z tego tytułu lepiej zainwestować w nawiewniki ścienne, i cieszyć się czystym powietrzem przez długi czas, bez dodatkowego hałasu i skoków temperatur.