Jak zaprojektować rekuperację w budynku wielorodzinnym?

Rekuperacja jest procesem, dzięki któremu możemy odzyskać energię z zanieczyszczonego powietrza. Do tego celu używa się specjalnego urządzenia – rekuperatora. Tego rodzaju systemy nie są u nas jeszcze dobrze poznane, ich wykorzystanie można zauważyć u naszych zachodnich sąsiadów. Rekuperacja pozwala nie tylko na oszczędzenie dużej ilości energii, ale również na poprawę samopoczucia i komfortu życia mieszkańców.

Jak dobrze zaprojektować rekuperację w budynkach wielorodzinnych?

Podstawą dobrze wykonanej wentylacji, a co za tym idzie rekuperacji jest projekt. Skorzystanie z usług specjalistów pozwoli na wykonanie projektu dopasowanego idealnie pod budynek, w którym ma zostać wykonana rekuperacja. Ważnym elementem rekuperacji jest odpowiednia wydajność. Wentylacja działa cały czas bez przerwy, nawet jeżeli dom czy mieszkanie stoi pusty. Z tego powodu tak ważne jest, aby odpowiednio zaprojektować całą rekuperację.
Istotnymi elementami wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła jest oszacowanie wielkości centrali oraz odpowiednie rozmieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych. Oczywiście w projekcie należy uwzględnić również odpowiednio dobrany rekuperator. Na rynku dostępne są trzy rodzaje rekuperatorów:

• Rekuperatory z czynnikiem pośrednim,
• Rekuperatory płytowe,
• Rekuperatory z ruchomym wypełnieniem.

Najczęściej wykorzystywane są rekuperatory z czynnikiem pośrednim. Ich zastosowanie pozwala zarówno na chłodzenie, jak i na grzanie pomieszczeń. Przy wyborze tego rekuperatora należy pamiętać o konieczności umieszczenia kanału wywiewnego pod kanałem nawiewnym.

 W projekcie muszą zostać zawarte informacje o zapotrzebowaniu na powietrze wentylacyjne, a także rozkład tras wentylacyjnych. Znajdziemy tam również rysunki techniczne i schematy całej instalacji. W projekcie umieszcza się również informacje, instrukcje i wskazówki do montażu, dzięki czemu osoba projektująca ma pewność, że osoby montujące zainstalują rekuperację zgodnie z założeniami. 

Jakie są zalety montażu rekuperacji w budynkach wielorodzinnych?

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych. Odzyskiwanie ciepła pozwala na naprawdę spore oszczędności, przy jednoczesnym stałym dostępie do świeżego powietrza, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Montaż rekuperacji zgodnie z projektem jest bardzo opłacalną inwestycją, która zwraca się mieszkańcom w bardzo krótkim czasie.